Помогите с молекулярной биологией 100 баллов! 4.Американский биохимик-генетик Э.Чаргафф: а) обнаружил…
Помогите с молекулярной биологией 100 баллов!
4.Американский биохимик-генетик Э.Чаргафф:
а) обнаружил фермент — обратную транскриптазу
б) установил закономерности эквимолярности нуклеотидов в молекуле ДНК — (А+Г=Т+Ц)
в) доказал, что модель ДНК – двойная спираль
г) разработал гипотезу «один ген – один фермент»
5.Укажите свойства, не характерные для генетического кода:
а) перекрываемость
б) триплетность
в) вырожденность
г) комплементарность
6.Расстояние между 2 цепями ДНК составляет:
а) 3,4 нм
б) 0,34 нм
в) 2,0 нм
г) 4,3 нм
7.Сшивание фрагментов Оказаки осуществляется с помощью фермента:
а) геликаза
б) ДНК – синтетаза
в) лигаза
г) гираза
8. Процесс восстановления поврежденной структуры ДНК называется:
а) деспирализация
б) спирализация
в) репарация
г) конденсация
9.Участок хромосомы, генетически не активный, высоко спирализованный, называется:
а) эухроматин
б) гетерохроматин
в) геном
г) фенокопия
10.В. Саттон и Т. Бовери в начале XX в. высказали предположение, что носителями наследственной информации являются:
а) рибосомы
б) аминокислоты
в) хромосомы
г) белки гистоны
11.В соответствии с принципом комплементарности, выберите правильное соединение нуклеотидов в пары:
а) А=Т, Г Ц
б) А=Ц, Г Ц
в) А Т, Г=Ц
г) А У, Г=Ц
12.Какую структуру не имеет ДНК:
а) первичную
б) вторичную
в) третичную
г) четвертичную
13.Назовите участок оперона, на котором заканчивается транскрипция м РНК у прокариот:
а) промотор
б) терминатор
в) оператор
г) тата-блок
14.Свойство гена, обеспечивающее изменчивость живых организмов, заключается в:
а) специфичности действия
б) стабильности структуры
в) способности мутировать
г) способности к регенерации
15.Вторичная структура т-РНК представлена:
а) последовательностью нуклеотидов в полинуклеотидной цепочке
б) полинуклеотидной нитью в виде буквы «Г»
в) полинуклеотидной нитью в виде «клеверного листа»
г) двумя полинуклеотидными цепочками
Відповідь:
1)330 амінокислотних залишків.
2)А=30%,Т=30%,Г=20%,Ц=20%
довжина гена 5,1 (нм)
3) 302,94 нм
4) Г=1050, Ц=1050, Т=450
5) 684 (амінокислот у молекулі альбуміну).
6).лівий ланцюг ДНК : ТТА ААГ ГЦГ ТАЦ ААГ
довжина ділянки: 5,1нм
Пояснення:
1)Дано:
Mr ак = 100 а.е.м. (Da);M=33000 дальтон
Скільки амінокислотних залишків у цій молекулі?
Розв’язання:
n=M/Mrак
де M — відносна молекулярна маса білка, Mr ак — відносна молекулярна маса одного амінокислотного залишка.
n=33000/100=330
Відповідь: 330 амінокислотних залишків.
2. Ділянка фрагменту ДНК має таку послідовність: ААГ ТЦТ АЦГ ТАТ ЦЦА. Визначте відсотковий вміст всіх нуклеотидів у цьому гені та його довжину
-будуємо другий ланцюг ДНК за принципом комплементарністіА:Т,Г:Ц
ТТЦ АГА ТГЦ АТА ГГТ
для всіх ДНК виконується правило Чаргаффа: А=Т; Г=Ц;
• А+Г = Т+Ц (вміст пуринових азотистих основ – аденіну і гуаніну – дорівнює вмісту піримідинових азотистих основ – тиміну і цитозину);
• сума всіх нуклеотидів в молекулі ДНК або РНК (А+Т+Г+Ц чи А+У+Г+Ц) становить 100%.
Визначаємо відсотковий вміст всіх нуклеотидів у цьому гені
Підрахуємо загальну кількість нуклеотидів:30
А = 9; Т = 9 ; Г = 6 ; Ц = 6 . (А + Т ) + ( Г + Ц) = ( 9+9)+(6+6)=100%=30 . Визначимо, скільки відсотків припадає на один нуклеотид :
30/ 100 = 1 / х
х = 100 · 1: 30 = 3,33
Тепер можна розрахувати і кількість нуклеотидів:
30 / 100 =9 / х ;
х = 100 · 9 : 30 = 30 %(А і Т);
30 / 100 = 6 / х ;
х = 100 · 6 : 30 = 20% (Г і Ц ) .
Можна визначити й іншим способом:
9 · 3,33 = 30 (А і Т);
6 · 3,33 = 20 (Г і Ц ).
відповідь:А=30%,Т=30%,Г=20%,Ц=20%
Визначаємо довжину гена:
Довжина одного нуклеотида, або відстань між двома сусідніми вздовж осі ДНК, становить 0,34 нм. Довжина дволанцюгового фрагмента дорівнює довжині одного ланцюга.
l = 15 х 0,34 = 5,1 (нм) (15 — кількість нуклеотидів в одному ланцюгу).
3. Визначте довжину гена, що кодую білок нормального гемоглобіну, який у своєму складі містить 297 амінокислот.
1) 1 амінокислота кодується трьома нуклеотидами в одному ланцюгу ДНК, отже кількість нуклеотидів дорівнює:
297*3 = 891нуклеотид
2) Довжина 1 нуклеотиду в ланцюзі дорівнює 0,34 нм. Значить довжина гена дорівнює:
0,34*891 = 302,94 нм
Відповідь: 302,94 нм
4. У молекулі ДНК аденінові нуклеотиди складають 15 % (450 нуклеотидів) від загальної кількості. Визначте вміст інших видів нуклеотидів
Розв’язання:
1. А=Т, тому А+Т=450 х 2= 900, або 30%, тоді зможемо знайти загальну кількість нуклеотидів, склавши пропорцію:
900 – 30%
x – 100%
x =900 x 100/30=3000
Знаходимо Г+Ц=3000-900=2100, а Г=Ц=2100:2=1050
Відповідь. Г=1050, Ц=1050, Т=450
5. Альбумін плазми крові людини має молекулярну масу 68 400 да. Визначте кількість амінокислотних залишків в молекулі цього білка
(Mr ак — відносна молекулярна маса амінокислоти=100да)
п=Мбілка/Mr ак
68400 : 100 = 684 (амінокислот у молекулі альбуміну).
6. Ділянка правого ланцюга ДНК має таку структуру: ААТ ТТЦ ЦГЦ АТГ ТТЦ. Визначте структуру відповідної ділянки лівого ланцюга молекули ДНК. Яка довжина цієї ділянки?
правий ланцюг ДНК: ААТ ТТЦ ЦГЦ АТГ ТТЦ.
лівий ланцюг ДНК : ТТА ААГ ГЦГ ТАЦ ААГ
довжина ділянки: 15нуклеотидів у одному ланцюгу *0,34=5,1нм